Zarządzenie Nr 62/18
Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia
z dnia 13 lipca 2018 r.

w sprawie wprowadzenia zmian w regulaminie pracy Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni stanowiącym załącznik do Zarządzenia Nr 122/2013 Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z dnia 22.11.2013 r. zmienionego Zarządzeniem Nr 110/2015 Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z dnia 23.09.2015r. i Zarządzeniem Nr 93/2016 Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z dnia 27.10.2016 r.,

§ 1

Na podstawie art. 104 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2018.917 t.j. z dnia 2018.05.16) oraz art. 42 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.2018.1260 t.j. z dnia 2018.06.28) zarządzam co następuje:
W regulaminie pracy wprowadza się następujące zmiany:

1. W Rozdziale III - "Zakres obowiązków pracodawcy" w § 6 dopisuje się ust. 4, 5 i 6
w brzmieniu:

,,4) Nowo przyjmowany pracownik przed przystąpieniem do pracy ma obowiązek zapoznać się z treścią Regulaminu, a oświadczenie o zapoznaniu się z jego treścią, podpisane przez pracownika włączane jest do akt osobowych pracownika''.

,,5) Dla pracownika podejmującego pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym w czasie trwania zawartej z nim umowy o pracę na czas określony organizuje się służbę przygotowawczą. Szczegółowe zasady odbywania służby przygotowawczej określa odrębne zarządzenie Burmistrza''.

,,6. Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym, podlega okresowej ocenie. Szczegółowe zasady dokonywania ocen pracowników określa odrębne zarządzenie Burmistrza''.

2. W Rozdziale IV - ,,Postanowienia dotyczące organizacji pracy, ładu i porządku''
§ 11 otrzymuje brzmienie:

,,§ 11) 1. Na terenie pomieszczeń zakładu pracy oraz wokół terenu zakładu i przy wejściu
do zakładu pracy (bramy wjazdowe, drzwi wejściowe, parking) pracodawca prowadzi monitoring wizyjny z wykorzystaniem kamer w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, zakładu pracy, zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, oraz ochrony mienia pracodawcy.

2. Dane z monitoringu przechowywane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w odrębnych przepisach''.

3. W Rozdziale V - ,,System i rozkład czasu pracy" ust. 2 otrzymuje brzmienie:

,,2) Czas pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym''.

4. W Rozdziale V - ,,System i rozkład czasu pracy" w ust. 5 dopisuje się pkt. c w brzmieniu:

,,c) czas pracy pracowników niepełnosprawnych reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych.

5. W Rozdziale V - ,,System i rozkład czasu pracy" w 14 ust. 11
otrzymuje brzmienie:

,,11) Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godz. 2200 a 600''.

6. W rozdziale IX - ,,Zasady udzielania urlopów'' § 21 otrzymuje brzmienie:

,,§ 21)

1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

2. Wymiar urlopu ustalany zgodnie z obowiązującymi przepisami uwzględnia okresy zatrudnienia i okres nauki.

3. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu zarówno bezpośredniemu przełożonemu, jak i pracownikowi do spraw kadr. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu w miarę możliwości jak najwcześniej, tak by umożliwić pracodawcy zorganizowanie zastępstwa i zapewnienie normalnego toku pracy. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej na druku obowiązującym u pracodawcy, z uwzględnieniem ust. 4.

4. Pracownik, który zgłosił zamiar wykorzystania urlopu, o którym mowa w ust. 3, w dniu jego rozpoczęcia zobowiązany jest powiadomić o tym zarówno bezpośredniego przełożonego oraz pracownika do spraw kadr telefonicznie, a następnie - niezwłocznie po powrocie do pracy potwierdzić jego wykorzystanie w formie pisemnej informacji''.

7. W rozdziale XII - ,,Ochrona Rodzicielska'' § 33 otrzymuje brzmienie:

,, § 33) 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze
16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w pkt. 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w pkt. 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

4. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z ­uprawnienia wskazanego w ust. 1 może korzystać jedno z nich''.


§ 2

Tekst jednolity regulaminu pracy stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 3

Zobowiązuje się naczelników wydziałów do niezwłocznego zapoznania z treścią regulaminu podległych pracowników.

§ 4

Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy.

§ 5

Zarządzenie należy podać do wiadomości pracownikom poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni www.bip.bogatynia.pl

§ 6

Regulamin Pracy wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników.